Alerjen Yönetimi

Alerjen yönetimi, gıda üretim zincirlerinin yanı sıra perakende ve catering sektöründe de büyük bir zorluktur. AB Gıda Bilgilendirme Yönetmeliği, alerjen analizi kapsamında uyulması gereken yasaları içermektedir. Bunlara dayanarak, tüketicileri tehlikeli alerjik reaksiyonlardan nihai olarak korumak için alerjen etiketlemesi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

HFS, alerjen analizinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir ve doğru, yüksek kaliteli analitik veriler sağlamak için son teknoloji bilimsel yöntemler sunar.

GIDA ÜRÜNLERİNDE ALERJEN TESTİ

Nüfusun yaklaşık %5'i gıda alerjilerinden etkilenir. Ek olarak, birçok insan laktoz veya glütene karşı gıda intoleransından muzdariptir.

HFS, alerjenin doğrudan saptanması avantajına sahip olan antikor bazlı testler kullanır. Ek olarak, prosedürler mükemmel hassasiyet sağlarken hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu analizler, bir numunenin alerjene özgü durumunu doğrular ve nihai ürün sürümünün doğrulanmasında son derece faydalıdır.

  • HIZLI VE GERÇEKLEŞTİRMESİ KOLAY
  • LABORATUVAR EKİPMANI OLMADAN YAPILABİLİR
  • MÜKEMMEL HASSASİYET
  • YÜKSEK ORANDA İŞLENMİŞ GIDALAR İÇİN UYGUNDUR
  • NİHAİ ÜRÜN SÜRÜMÜ İÇİN

Morinaga Alerjen ELISA II

ELISA, Enzyme-Linked Immunosorbent Assay anlamına gelir ve alerjenlerin plakalar üzerindeki antikorlara bağlandığı immünolojik bir protein saptama yöntemini tanımlar.

Floresan boyalar kullanılarak bunlar daha sonra uygun cihazlarda görünür hale getirilebilir. Tespit limiti 0,1 ila 1 mg protein/g aralığındadır ve nicel bir test olarak gerçekleştirilebilir.

Alman Allergoloji ve Klinik İmmünoloji Derneği'nin (DGAI) gıda alerjisi çalışma grubu, dünyanın birçok ülkesinde benzer şekilde, bir kilogram gıda başına 1 mg protein değerini eşik değer olarak tanımlamıştır.

ELISA yöntemi, yeterli hassasiyete sahip karmaşık numunelerde bile alerji hastaları için önemli olabilecek alerjenleri veya izlerini tespit edebilir. Özellikle üretim sırasındaki sürekli kontroller için ELISA yöntemi, çapraz reaksiyona giren bileşenlerin varlığını dışlamak için güvenilir bir yöntem sağlar. Ayrıca testler, nihai ürün sürümü için kalite kontrolünün bir parçası olarak kullanılabilir.

Morinaga Alerji Testi ELISA Kit II, kompleks, ısıl işlem görmüş ve işlenmiş gıdalardan sağlam ve verimli protein ekstraksiyonunun yanı sıra mükemmel özgüllüğü ile ikna eder. Bu, özel antikorların yanı sıra özellikle sıkı bir ekstraksiyon tamponu kullanılarak elde edilir. Bu, yüksek oranda işlenmiş gıdalarda bile doğru sonuçlar ve alerji hastaları için daha yüksek güvenlik anlamına gelir.

Ürün hattının özel bir özelliği, 0,31 ppm tespit limiti ile yüksek oranda işlenmiş ve ısıl işlem görmüş gıdalarda bile soya ve yumurtayı tespit edebilmesidir.

Ürün grubu, buğday, yumurta, yer fıstığı, soya, süt ve süt ürünleri, diğer sert kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve balık gibi tüm "Büyük 8" alerjenler için testleri içerir. Bu ortak parametreler portföyü, bütünsel ve tutarlı bir alerjen yönetim programının en yüksek kalitede takip edilmesini sağlar.

Morinaga Hızlı Alerjen Yanal Akış Testleri

Bu test yöntemi, yanal akış yöntemine dayalı, yüksek hassasiyet ve verimliliğe sahip kalitatif bir tespittir. Bu yöntemde numune, şerit şeklinde alerjene özgü antikorlarla yüklenmiş bir test şeridine uygulanır.

Numunede karşılık gelen alerjenler mevcutsa, spesifik antikora bağlanırlar ve şeritte bir renklenme gözlemlenebilir. Yanal akış testleri, kullanım kolaylığı nedeniyle başlangıç ​​ürününden bitmiş gıda ürününe kadar kalite güvencesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Morinaga Hızlı Alerjen Yanal Akış Testleri, alerjen kalıntılarının tespiti için bir hijyen testi olarak esastır ve kapsamlı bir alerjen yönetim programının bir parçası olarak çok önemlidir.

Bu tip testler hızlı sonuç verir ve tecrübesiz personel tarafından yapılabilir. Test şeritlerinin kullanımı kolaydır ve yüzeylerde alerjen izlerine dair kanıt sağlar.

Alerjen testleri, alerjenlerin varlığı için nitel bir evet/hayır ifadesi yeterli olduğunda, gıdalardaki alerjen izlerinin tespiti için de kullanılabilir.

HyServe'nin Morinaga Yanal Akış Hızlı Testleri kullanıma hazırdır ve gıda üreticilerinin ürünlerinin güvenliğini ve uyumluluğunu sağlamalarına yardımcı olur. Kirlenmenin erken tespiti, genellikle yüksek mali kayıplar ve itibar kaybıyla ilişkilendirilen gereksiz ve maliyetli geri çağırmaları önleyebilir.

YANAL AKIŞ HIZLI TEST PRO

Allergen ELISA II Kitleri gibi Lateral Flow Rapid Test Pro versiyonları da özellikle sıkı bir ekstraksiyon süreci ile karakterize edilir. Pro versiyonları, algılamadan önce numune lizisi gerektiğinden, özellikle gıda numuneleri için kullanılır. Numune alımından sonuca kadar testler 40 ila 45 dakika arasında gerçekleştirilebilir.

YANAL AKIŞ HIZLI TEST KOLAY

Lateral Flow Rapid Test Easy versiyonları, durulama suyunu ve swab numunelerini hızlı bir şekilde test etmek için ayrı bir ekstraksiyon adımı gerektirmez. Bu onları üretim hatlarını izlemek için ideal kılar. Ayrıca, herhangi bir laboratuvar ekipmanı veya eğitim gerekli değildir ve sonuçlar numune alındıktan sonraki 10 dakika içinde elde edilebilir.

Sıkça Sorulan

Sorular

Gıda üreticileri alerjenleri ambalajlarında belirtmelidir. Ürünlerde alerjen kontaminasyonunu kontrol etmek için gıdalar düzenli olarak kalıntılara karşı test edilir.

ELISA, hedef antijen etrafında spesifik antikorlar oluşturan biyo-moleküler bir test olan Enzyme-Linked Immunosorbent Assay anlamına gelir. ELISA, gıda endüstrisinde kullanılan ham maddelerdeki veya işlenmiş gıdalardaki proteinleri tespit etmek için kullanılır.

Gluten, süt, yumurta, soya, yer fıstığı, fındık, balık, kabuklu deniz ürünleri, kereviz, hardal, susam ve acı bakla içeren tahıllar AB yönetmeliğine göre etiketlenmelidir. Ayrıca hazırlanan üründe 10 mg/kg veya 10 mg/l konsantrasyonlarında kükürt dioksit ve sülfitler de bulunur.

Çevresel hijyen, HACCP konseptinin bir parçasıdır ve gıda endüstrisinde üretim tesislerinin ve çevrelerinin tutarlı bir şekilde temizlenmesini ve dezenfeksiyonunu tanımlar. Alerjen yönetiminde bu, laktozsuz veya glütensiz ürünler gibi "içermeyen" ürünlerin üretiminde özellikle önemli olabilir.

TEKLİF FORMU

Teklif formu aracılığıyla istediğiniz ürünle ilgili teklif isteyebilirsiniz.

TOP